امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
فوم چیست + انواع و کاربرد فوم

فوم در انگلیسی ماده ای است که در آن گازها در جامدات و مایعات به صورت پراکنده وجود دارند. در فارسی، پراکندگی گازها در مایعات را کف می نامند؛ ولی در وضعیتی که گازها در جامدات به صورت پراکنده هستند را فوم می گویند. فوم های جامد در دنیای امروز بسیار گستردگی دارند و کاربردهای مختلفی در صنعت های مختلف را دارا هستند. تقریبا همه افراد در همه صنایع با فوم ها سر و کار دارند.

کاربرد های فوم

 بیشتر وسایل منزل از ماده فوم ساخته شده اند. برای مثال تشک ها از فوم ساخته شده اند. البته با توجه به نوع تشکی که استفاده می کنید نوع فوم نیز می تواند متفاوت باشد. فوم پلی استایرن و فوم پلی اتیلن دو گونه از فوم ها هستند که در ساخت تشک ها به کار می روند. در یخچال ها در پایین بدنه یخچال یک ورقه فوم برای عایق کردن یخچال وجود دارد. 
جالب است بدانید لایه زیرین صندلی یا کاناپه و یا لایه زیرین مبل ها نیز از فوم پلی اورتان تشکیل شده است. عایق هایی که بر روی درب ها به کار می رود از جنس فوم ها هستند. دلیل استفاده از فوم ها بر روی درب ها این است که از انتقال صدا، سرما و گرما از بیرون و داخل جلوگیری کند. در بیشتر خودروها، قسمت هایی از صندلی عقب که برای نگه داری ابزارآلاتی مانند آچار استفاده می شود از فوم ها هستند. فوم آکوستیک فومی است که در برخی از استودیوها برای جلوگیری از از اصوات آزاردهنده و بهتر شدن کیفیت صداها به کار می رود. در لوله ها نیز به عنوان عایق از فوم استفاده می شود. همچنین در داخل بسته بندی کالاها اغلب از فوم ها استفاده می شود. فوم ها سبب می شوند تا کالاها از کارخانه تا درب منزل بی عیب و سالم به دست شما برسند. 
 

فوم پلی اورتان

 پلی اورتان پلیمری است که از ترکیب شدن پلی اول ها با متیلن دی ایزوسیانات و بعضی از افزودنی ها به وجود می آید. پلی اورتان با توجه به افزودنی هایی که برای آن انتخاب می شود و قرار گرفتن در شرایط مختلف شیمیایی و فیریکی می تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. از پلی اورتان در صنایع گوناگون استفاده می شود. توجه داشته باشید که پلی اورتان یک پلیمر ترموست است و به دلیل خواص الاستومری که دارد در نقاله ها، روکش ها در مخزن ها، صنایع دارویی و غذایی، تولید دستکش ها، پوشش ها و دیگر تجهیزات برای جراحی و اتاق عمل به کار می رود. جالب است بدانید که شکل اسفنجی پلی اورتان در تولید موکت، کفپوش، تخت خواب، مبلمان و غیره کاربرد دارد. از پلی اورتان به صورت فوم نرم در بسیاری از قطعه های خودرو استفاده می شود. از فوم نرم و فوم اینگرال پلی اورتان برای ساخت دستگیره ها، صندلی ها، قربیلک فرمان بهره می برند. در حال حاضر پلی اورتان به عنوان رنگ و پوشش های ضد خوردگی در صنایع گوناگون، ضامن طول عمر و استحکام قطعات مختلف است.

فوم پلی اتیلن

 فوم پلی اتیلن متشکل از پلی اتیلن متراکم به علاوه حباب های کوچک است. این نوع فوم به دلیل دارا بودن خواص تراکم سلول از بهترین نوع عایق در مقابل سرما، نم، صوت و گرما است. فوم پلی تیلن در برابر بسیاری از عوامل بیرونی مخرب که می تواند منجر به فرسودگی شوند می تواند مقاومت بسیار بالایی را از خود نشان بدهد. فوم پلی اتیلن از نفود آب جلوگیری می کند. زیرا ضد رطوبت است. ورق های فوم پلی اتیلن به عنوان بهترین عایق صوتی رطوبتی و حرارتی هستند که در سقف، کف و دیوارهای ساختان ها به کار می روند. استفاده از ورقه های پلی اتیلن در ساختمان ها می تواند از منتقل ساختن نم و اصوات مختلف به داخل ساختمان جلوگیری نماید. در حال حاضر بیشتر سازندگان ترجیح می دهند که از فوم پلی اتیلن به جای دیگر عایق ها استفاده کنند. دلیل این امر آن است که این فوم به دلیل داشتن ویژگی استحکام بالا در برابر مواد شیمیایی و آلاینده محیطی و خواص ضد آب بودن، آسانی در نصب و انتقال و کارایی بالا به عنوان ایزولاسیون از بهترین علیق ها به شمار می آید. در نظر داشته باشید که فوم پلی اتیلن برای محیط زیست مضر نیست و سبب آلوده کردن محیط زیست نمی شود. این خود یکی از دلایل مهمی است که امروزه استفاده از فوم پلی اتیلن بسیار رایج شده است.
استفاده از فوم پلی اتیلن سبب می شود تا یک عایق مناسب صوتی و پوشش در بخش های متفاوت یک ساختمان به کار گماره دشود؛ این در حالی است که بهره گیری از عایق مذکور تا حد زیادی سبب صرفه جویی در هدر رفت انرژی می شود. محصول مورد نظر را با فلزات مختلفی از جمله آلومینیوم می پوشانند و در نماها و سقف سوله ها به کار می گیرند.

فوم پلی استایرن

فوم پلی استایرن با نام های دیگری از جمله یونولیت و پلاستوفوم شناخته می شود. فوم پلی استایرن ماده ای به رنگ سفید است و عایق بسیار خوب در مقابل اصوات و رطوبت است. این فوم برای اولین بار توسط آلمان نازی جهت ساختن پل هایی که بر روی آب به صورت شناور بودند ساخته د. در صنایع پتروشیمی از فوم پلی استایرن به وفور استفاده می شود و از لحاظ شکل ظاهری از بلورهای کوچک تشکیل شده است؛ این بلورها در نزدیکی بخار و فشار انبساط می یابند.
 بلوک های پلی استایرن مدت زمانی است که در ساختمان های با ارتفاع زیاد استفاده می شوند؛ دلیل استفاده از این فوم در ساختمان سازی وزن سبک و هزینه کم آن ها است.
بلوک های یونولیتی به دو صورت به بازار عرضه می شوند:
قابل اشتعال
غیر قابل اشتعال
در نظر داشته باشید که سنگینی هر بلوکی در ساختمان سازی 15 کیلوگرم است؛ این در حالی است که سنگینی بلوک های پلی استایرن خیلی کم است. همین امر سبب شده است تا وزن ساختمان ها نیز تا حد قابل قبولی پایین بیاید. یک پوشش نسوز بر زیر و روی این بلوک ها قرار گرفته است که در صورت بروز آتش سوزی، این بلوک ها می توانند تا مدت زمان 20 دقیقه در مقابل حرارت مقاومت از خود نشان بدهند. بلوک های پلی استایرن در برابر زلزله مقاومت خوبی دارند ولی در مقابل آتش، مقداری از حجم آن ها کاسته می شود. بنابراین تنها مشکل این بلوک ها این است که در برابر شعله و حرارت، مقاومت کم دارند.

 

فوم ای وی ای

 ای وی ای مخفف اتیلن وینیل استات است که یکی از انواع فوم ها است که دارای خواص خاص و منحصر به فرد است. از این فوم ویژه در صنایع مختلفی همچون صنعت خودرو و صنعت کفش، مهد های کودک و باشگاه ها ورزشی، زیر پارکت ها، مکان ها و استودیوهای موسیقی استفاده می کنند.

فوم الاستومری

فوم الاستومری از جدیدترین انوع فوم ها است که به تازگی به بازار وارد شده است. این فوم دارای خواص ویژه ای است که آن را برای استفاده در ساختمان به عنوان عایق صوتی و حرارتی مناسب ساخته است. همچنین لازم است بدانید که فوم الاستومری به عنوان عایق مناسب در اتومبیل نیز به کار می رود. این فوم به عنوان یک رقیب برای دیگر انواع فوم در صنعت به حساب می آید.

تماس با ما
کارخانه : تهران ، قرچک ، باقرآباد ، خیابان صالح آباد ، خیابان صنعت پنجم ، درب دوم ، گروه صنعتی بسپار آذر ابر
تلفن : 02136149115   02136149116   02136149124
فکس : 02189784766
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آذر ابر محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح