امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
همه چیز در مورد فوم و اسفنج مبل
 فوم ها موادی متشکل از ترکیبات مختلف شیمیایی هستند که در کوره های مخصوص تحت حرارت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم پدید می آیند. فوم در قیاس با اسفنج و ابر، دارای مقاومت و عمر بالاتری است. به همین علت است که در کالاهایی که کیفیت بالا دارند استفاده می شود. در نظر داشته باشید که فوم ها از مواد اولیه ای هستند که در بسیاری از صنایع مورد مصرف قرار می گیرند. در صنایع مبلمان و دکوراسیون به صورت خاص از فوم ها بهره می گیرند. در هر صنعت از شکل خاصی از فوم استفاده می شود.
در این بخش قصد داریم تا انواع فوم را به شما معرفی نماییم.

انواع فوم

در حالت کلی می توان فوم ها را در سه گروه زیر تقسیم بندی کرد:
پلی اورتان
پلی اتیلن
پلی استایرن
فوم پلی استایرن و فوم پلی اتیلن در زمینه عایق های حرارتی، صوتی و یا ضربه گیر کاربرد بیشتری دارند. توجه داشته باشید که در کالاهای خواب و تشک ها، دکوراسیون و مبلمان از فوم های پلی اورتان بهره می گیرند. فوم های پلی اورتان نیز خود به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی می شوند.
 

فوم سرد

فوم سرد از انواع فوم های پلی اورتان است که با اسم فوم سرد و یا مموری فوم معروف است.
دلیل نام گذاری این فوم به سرد این است که در حرارت کم و غیر مستقیم پدید می آید. محصولاتی که از فوم سرد تولید می شوند دارای عمر طولانی و کیفیت بالا هستند.

فوم گرم

فوم گرم همان طور که از نام آن بر می آید در برابر حرارت و دمای بالا در کوره حاصل می شود. خصوصیت اصلی فوم گرم همان خاصیت سختی آن است. در نظر داشته باشید که همین خصوصیت در اثر گذشت زمان کم می شود. فوم گرم از خاصیت کشسانی بسیار کم برخوردار است. فوم های گرم دارای ماندگاری و طول عمر کمتری هستند. از فوم گرم بیشتر در مبلمان و صندلی اتومبیل استفاده می کنند.

فوم ویژه

فوم ویژه نوعی از فوم است که خواص و ویژگی های فوم گرم و سرد را به صورت یک جا و هم زمان در خود دارد. فوم ویژه به لحاظ سفت بودن، خاصیتی بین فوم گرم و سرد را دارد. در حال حاضر از این نوع فوم در بعضی از مبل های راحتی استفاده می کنند.

کیفیت خوب فوم

چنان چه فوم ها دارای کیفیت مناسب نباشند به راحتی از هم باز و یا به هم فشرده می شوند. در نظر داشته باشید که فوم هایی که از تراکم زیادتری برخوردار هستند از لحاظ قیمت بالاتر هستند. بهره گیری از فوم های مرغوب که دارای کیفیت عالی هستند سبب می شود که راحتی مبلمان تا حد زیادی بالاتر رود. همچنین شکل ظاهری مبل تا مدت زمان بسیار طولانی حفظ شود.

طول عمر و دوام فوم‌

انعطاف پذیری و دوام، دو مشخصه ای هستند که جهت مشخص کردن طول عمر برای فوم ها در نظر گرفته می شوند. چنان چه از فوم با خاصیت انعطاف پذیری زیاد استفاده کنید ماندگاری و طول عمر در مبلمان شما تضمین می شود.

مقاومت و استحکام در فوم ها

همه فوم هایی که در ساخت مبل ها به کار می روند بایستی در مقابل آتش سوزی از مقاومت بسیار خوب برخوردار باشند. چنان چه فوم مدنظر شما این خصوصیت را ندارد لازم است تا در خرید خود بازبینی کنید. برای این که بتوانید مبلمان با فوم مناسب انتخاب کنید تا بتواند در برابر آتش سوزی مقاوم باشد بایستی بر روی برچسب فوم حروف FR نوشته شده باشد. توجه داشته باشید که بعضی از تولیدکنندگان داخل هم از این برچسب بر روی فوم ها بهره می گیرند.

تشخیص فوم گرم از سرد

در بیشتر موارد فوم ها قابل مشاهده هستند. برای این که بتوانید تشخیص بدهید که یک فوم گرم یا سرد است کافی است انگشت خود را بر روی فوم فشار دهید و بعد از چند ثانیه بردارید، چنان چه جای انگشت شما بر روی فوم نبود آن فوم سرد است. در صورتی که جای انگشت شما بر روی فوم باقی مانده بود نتیجه می گیرید که فوم گرم است.

اسفنج

اسفنج ها همان ابرها به رنگ کرم هستند. برای تعیین طول عمر اسفنج ها کافی است که به ضخامت آن ها توجه کنید. هر چقدر که اسفنج از ضخامت بیشتری برخوردار باشد دارای طول عمر بیشتری است. در حال حاضر بهترین اسفنجی که برای تولید مبل ها به کار می رود دارای چگالی 30 کیلو هستند.
 در نظر داشته باشید که بیشتر مردم اسفنج را با نام ابر می شناسند. اسفنج با ضخامت های گوناگون برای بسیاری از بخش های مبلمان استفاده می شود. برای مثال در پشت و دسته مبلمان از اسفنج با ضخامت کم استفاده می شود. در کف مبلمان از اسفنج 30 کیلویی یا اورتان بهره می گیرند. منظور از اسفنج 30 کیلویی چگالی آن ها می باشد. هر چه تراکم و چگالی در اسفنج ها بیشتر باشد طول عمر آن ها نیز بالاتر است.
 

مواد تشکیل دهنده اسفنج

 در حالت کلی مواد تشکیل دهنده اسفنج یا ابر از سه ماده مهم تشکیل شده اند:
آب
پلی اول
ایزو سیانات
 آب در اسفنج سبب بالا بردن حجم و انبساط در اسفنج می شود. در طول فرآیند تولید، مواد اولیه تغییر می یابند. بعد از این پروسه، ترکیب حاصل به دمای 20 الی 25 درجه سلسیوس می رسد. در نظر داشته باشید که این دما بهترین دما برای اسفنج است و عنصرهای آلوده ای مثل کلرید متیلن از آن خارج می شود.

فرق میان فوم و اسفنج

در هنگام خرید مبلمان ممکن است با اصطلاحات مختلف مانند اسفنج، فوم گرم و فوم سرد روبرو شوید. لازم است تا در مورد تفاوت این اصطلاحات بدانید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. فوم با ترکیبات شیمیایی مخصوص در کوره حاصل می شود و دارای انواع گوناگونی است. این تنوع سبب می شود که فوم ها از درجه کیفیت کتفاوت برخوردار شوند. ولی اسفنج یک ابر معمولی است که در ضخامت های متفاوتی ساخته می شود.

کاربرد فوم و اسفنج در مبلمان

در حالت کلی فوم سرد از اسفنج دارای کیفیت بهتری است ولی از اسفنج نیز در بخش های مختلف مبل ها از جمله دسته ها استفاده می شود. در حقیقت هردوی این محصولات در ساخت مبل کاربرد زیادی دارد ولی محل استفاده از آن ها در مبلمان تفاوت دارد. در نظر داشته باشید که استفاده از اسفنج ها برای کف مبمان اصلا مناسب نمی باشد. برای کف مبل ها از فوم های سرد و گرم و یا فوم ویژه بهره می گیرند. بهره گیری از اسفنج 30 کیلویی برای کف مبل ها کاربرد دارد. گاهی اوقات ممکن است از اسفنج ها با چگالی و تراکم پایین برای ساخت مبل های ارزان قیمت استفاده شود. اگر چگالی اسفنج بالا باشد برای مبل نشیمن مشکلی ایجاد نمی کند؛ ولی بر راحتی مبل تاثیر می گذارد.
 در زمان خرید لازم است که مبل ها از نظر سفتی و نرمی امتحان کنید. اسفنج با تراکم بالا دارای طول عمر بیشتر در قیاس با اسفنج های کم تراکم است؛ ولی تراکم بیشتر باعث سفتی بیشتر خواهد شد. در حقیقت مبل راحتی خود را برای نشستن از دست می دهد و به حالت سفت در می آید.
 بعضا ممکن است اسفنج و یا فوم در مبلمان زودتر از رویه مبل صدمه ببینند و یا کیفیت خود را از دست بدهند. این امر سبب می شود تا احساس راحتی هنگام نشستن بر مبلمان از بین برود. اما شما می توانید در صورت وقوع این مشکل، فوم و یا اسفنج مبل را عوض کنید.
 
 
تماس با ما
کارخانه : تهران ، قرچک ، باقرآباد ، خیابان صالح آباد ، خیابان صنعت پنجم ، درب دوم ، گروه صنعتی بسپار آذر ابر
تلفن : 02136149115   02136149116   02136149124
فکس : 02189784766
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آذر ابر محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح