امروز سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱
انواع فوم صندلی و مزیت هر یک از آن ها

ابرصندلی باید دربرابرانواع فشارها مقاوم باشد که درمقاله زیربه آشنایی با انواع فوم صندلی و تشخیص فوم سرد وگرم ومزیت هریک ازآن ها می پردازیم.

آشنایی با انواع فوم صندلی

به پراکندگی گاز در ماده ای جامد فوم می گویند،از ویژگی های فوم مناسب برای صندلی آن است که طبی باشد یعنی احساس راحتی بدهد و در برابر فشار و ساییدگی استحکام داشته باشد،در واقع فوم ها متشکل از ترکیبات شیمیایی هستند که با حرارت مستقیم و غیر مستقیم در کوره ها ایجاد شده اند،در فوم ها توسط گاز خلع های باز ،نیمه باز یا بسته ایجاد می شود اما قابل توجه است که فوم کاملا با اسفنج متفاوت است و از نظر بافت بسیار مستحکم تر می باشد.
فوم ها به ۳ نوع تقسیم می شوند :
پلی یورتان : معمولا از این نوع فوم در مبل ها و کالای خواب استفاده می شود و به دلیل خاصیت قابل پذیرش اسفنجی آن در موکت ،تخت خواب و غیره به صورت گسترده کاربرد دارد.
پلی اتیلن : به عنوان عایق صدا و حرارت و ضربه گیر کاربرد دارد.
پلی استالین : پلی استالین نیز مانند پلی اتیلن در عایق گیری صدا و حرارت و ضربه گیری کاربرد دارد.
 

انواع فوم در صنعت مبل سازی

اینگونه شبه فوم ها بیشترین کاربرد را در صنعت مبلمان سازی دارند،قابل شست و شو هستند و زود خشک می شوند همچنین هزینه استفاده از آن ها پایین تر است و صرفه اقتصادی دارد و عایق حرارتی و صدا نیز هستند.
فوم فیبر پلی استر : این شبه فوم ها نرم هستند و مدت بیشتری می توان از آن ها استفاده کرد و معمولا برای تکیه گاه مبل و کوسن ها از این نوع فوم استفاده می شود و ضد حساسیت نیز هستند.
فوم پلی یوراتان آنتی باکتریال : این نوع فوم سفتی قابل قبولی دارد به عنوان نشیمنگاه مبل استفاده می شود ،خیلی سریع مایعات را خشک می کند و خاصیت انتی باکتریال دارد و ضد قارچ و کپک است.
فوم پلی یورتان با تراکم بالا : این نوع فوم بسیار انعطاف پذیر است و بهترین کیفیت را دارد و میتوان از آن تا مدت بسیار طولانی استفاده کرد مثلا حدود ۱۷ سال.
فوم های صندلی با توجه به استفاده از آن در خانه یا اداره می تواند متغیر باشد و معمولا فوم ها به دو صورت سرد و گرم ایجاد می شوند که به علت استحکام بالای فوم سرد از آن بیشتر استفاده می شود،فوم های گرم معمولا ارزان تر است و زودتر آسیب می بینند.

مشخصات فوم سرد و مزایای آن

این نوع فوم بهترین نوع فوم است و از آن برای مبلمان های گران قیمت و با کیفیت استفاده می شود،و از مهم ترین ویژگی های این فوم این است که با نشست و برخاست زیاد مبل دچار نشست نمی شود و از این نوع فوم بیشتر در نشیمن گاه مبل ها استفاده می شود و با کیفیت ها و قیمت های متفاوتی در بازار ارائه می شود.
فوم های سرد با دمای پایین و حرارت غیر مستقیم ایجاد می شوند و همین علت، سبب نام گذاری آن ها به فوم سرد شده است، دمای پایینی که در کوره ها وجود دارد سبب شکل گیری بهتر مولکول های فوم می شود و فوم های با کیفیتی را ایجاد می کند که دارای استحکام و مقاومت بی نظیری هستند،به فوم سرد ،مموری فوم نیز می گویند این فوم ها در صندلی های ارگونومی سبب حفظ ستون فقرات و ماهیچه های گردن می شوند و گردش خون در بدن را افزایش می دهند و سبب رفع گودی کمر می شوند و راحتی آن ها سبب می شود تا بتوان مدت زیادی را روی صندلی گذراند.
 

مشخصات فوم گرم و مزایای آن

همانطور که از نامش پیداست فوم های گرم با حرارت زباد در کوره ایجاد می شوند و این فوم ها سفت هستند به علت آن که با حرارت مستقیم شکل گرفته اند ولی به تدریج و با گذشت مدتی نرم می شوند،اینگونه فوم ها قابلیت ارتجاعی خیلی پایینی دارند به همین علت طول عمر آن ها کم است زیرا با گذشت زمان گود شده و به سلامت بدن آسیب می رسانند از این نوع فوم ها بیشتر برای ماشین ها و مبل های اداری و خانگی ارزان قیمت استفاده می شود.
البته نوع دیگری از فوم ها وجود دارد که به آن فوم ویژه می گویند و ترکیبی از فوم سرد و گرم است که از آن برای صندلی های استیل و راحتی استفاده می کنند، فوم ویژه نیز به علت استحکامی که دارد کاربرد بالایی دارد.

نحوه تشخیص فوم سرد و گرم

چنانچه به قسمتی از مبل با انگشت فشار وارد کنید و انگشتتان را بردارید اگر جای انگشتتان رو آن قسمت بماند فوم گرم است ولی اگر اثری از رد انگشتتان روی فوم نماند آن فوم ،فوم سرد است والبته در درمای پایین تشکیل شده است،در واقع تفاوت اصلی فوم گرم و سرد در نحوه ی شکل گیری آنهاست فوم سرد با دمای پایین و غیر مستقیم ایجاد شده است و فوم گرم در دمای بالا و مستقیم شکل گرفته است،و در واقع یکی از مهم ترین نکات برای بررسی میزان کیفیت صندلی جنس فوم استفاده شده در آن است که از فوم سرد استفاده شده یا فوم گرم،در واقع در فوم های سرد به علت شکل گیری در دمای پایین مولکول ها با کیفیت بهتری شکل می گیرند واین عامل سبب دوام بالای فوم های سرد می شود،در نتیجه در هنگام خرید مبل حتما به این نکته که از چه نوع فومی در مبلمان استفاده شده دقت کنید تا بهترین خرید را انجام دهید.

نحوه ی تعویض فوم صندلی

هنگام تعویض فوم صندلی مبل ابتدا تمامی روکش و فوم را از بدنه صندلی خارج می کنیم و تنها بخشی از چاچوب صندلی باقی می‌ماند،در مرحله بعد فوم‌ یا اسفنج جدید به کف و پشتی صندلی می چسبانیم ولی انجام نادرست این قسمت باعث ایجاد ناراحتی هنگام نشستن روی صندلی خواهد شد ،در مرحله آخر تعویض فوم صندلی، پارچه ها روی فوم یا اسفنج را می‌پوشاند و رویه اصلی را روی صندلی قرار می دهیم.

تماس با ما
کارخانه : تهران ، قرچک ، باقرآباد ، خیابان صالح آباد ، خیابان صنعت پنجم ، درب دوم ، گروه صنعتی بسپار آذر ابر
تلفن : 02136149115   02136149116   02136149124
فکس : 02189784766
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت آذر ابر محفوظ می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح